• Informácie pre rodičov budúcich prvákov

• Povinnosti rodičov

Každý rodič, resp. zákonný zástupca s trvalým pobytom na území SR je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši do 31. 8. 2024 (vrátane) šiesty rok života do prvej triedy základnej školy. Táto povinnosť sa viaže na zápis do školy v lokalite, kde má dieťa trvalý pobyt (ďalej len spádová škola) alebo do inej školy vybranej zákonným zástupcom. Žiak môže plniť povinnú školskú dochádzku v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme.

Zapisujú sa všetky deti narodené do 31.8.2018 (aj tie, ktorým je odporúčané pokračovať v predprimárnom vzdelávaní).

Ak zákonný zástupca uvažuje o tom, že jeho dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania je povinný o tejto skutočnosti informovať aj riaditeľa základnej školy, do ktorej podal prihlášku na prijatie na základné vzdelávanie.

Tlačivo na stiahnutie: Žiadosť o odklad povinnej školskej dochádzky.pdf

Ak riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa, zákonný zástupca predloží príslušnej základnej škole, fotokópiu rozhodnutia riaditeľa materskej školy o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.

Termíny zápisu do školy

Zákon ukladá, že zápisy na základných školách prebiehajú v období od 1. do 30. apríla 2024.

Dôležité je, dostaviť sa v stanovenom dátume k riadnemu zápisu na základnú školu.

Na našej základnej škole sa zápis uskutoční 04. apríla 2024 od 14.00 - 17:30 hod.
          * Prípadne 05. apríla 2024 od 8.00 - 9.00 hod.

Od povinnej školskej dochádzky nemožno nikoho oslobodiť. Na zápis treba prihlásiť aj deti so zdravotným znevýhodnením a zároveň priniesť aj úradný doklad o druhu postihnutia.

Prihlášku možno podať:

- elektronicky vygenerovaním prihlášky zo školského informačného systému (aSc Agenda) prostredníctvom webovej stránky školy. Neoddeliteľnou súčasťou elektronickej prihlášky je v takom prípade tlačivo s podpismi oboch zákonných zástupcov (príloha č. 1)
          1 Ak nemáte technické prostriedky na vyplnenie elektronickej prihlášky, bude možné vyplniť prihlášku dieťaťa osobne v priestoroch školy v čase zápisu.

alebo

- v listinnej podobe na formulári podľa vzoru schváleného a zverejneného ministerstvom školstva s podpisom oboch zákonných zástupcov.

Elektronická prihláška  - TU.

2 Prihlášku vypĺňajte podľa údajov v rodnom liste a občianskom preukaze OP (trvalý pobyt).

Priebeh zápisu

Na zápis je potrebné dostaviť sa spolu s dieťaťom a  doniesť:

občiansky preukaz zákonných zástupcov,

rodný list dieťaťa,

poplatok 15 € (za pracovné zošity)

* splnomocnenie v prípade neúčasti jedného zákonného zástupcu dieťaťa (príloha č. 2, príloha č. 3),

** Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami predkladá aj písomné vyjadrenie    zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

Pri zápise žiakov do prvého ročníka ZŠ sa zisťuje záujem o povinne voliteľný predmet náboženská výchova alebo etická výchova pre nasledujúci školský rok a zisťuje sa aj záujem o ŠKD.

O prijatí do základnej školy rozhodne riaditeľ školy najneskôr do 15. júna 2024.

Ďalšie informácie:

Podľa § 144a zákona účinného od 1. januára 2022 sa na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na žiadosti sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa.

Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak:

• jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad neoverenou kópiou rozhodnutia súdu),

• jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu, ktoré nie je schopný sa podpísať)  alebo

• vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (spôsob preukázania uvedenej skutočnosti ani doklad, ktorým sa táto skutočnosť preukazuje, školský zákon neustanovuje, túto skutočnosť je možné preukázať napríklad Čestným vyhlásením zákonného zástupcu podľa prílohy č. 2).

Na prihláške postačuje podpis  len jedného zákonného zástupcu, ak sa zákonní zástupcovia dohodli, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, a ak o tejto skutočnosti doručia riaditeľovi školy Písomné vyhlásenie (príloha č. 3).

Ak je pravdepodobné, že dieťa, ktoré dosiahne šesť rokov veku do 31. 08. 2018 (vrátane), nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ ZŠ odporučí zákonnému zástupcovi, aby požiadal riaditeľa príslušnej MŠ o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania v MŠ na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Zákonný zástupca následne písomne oznámi túto skutočnosť základnej škole, do ktorej zapísal svoje dieťa.

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku a absolvovalo povinné predprimárne vzdelávanie po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast.

Na stiahnutie:

Príloha č. 1